Grundkurs i physical literacy – hösten 2026

Att värdera, förespråka & utveckla kvalitativa rörelseerbjudanden

Grundkursen är för dig som vill stärka din förmåga att värdera, förespråka och skapa förutsättningar för roliga och meningsfulla rörelseupplevelser. Innehållet omfattar såväl aktivitetsdesign som den fysiska miljöns utformning och strategier för effektivt påverkansarbete – allt för att fler människor, oavsett intressen, färdighetsnivåer och andra förutsättningar, ska få möjlighet att ha roligt, må bra och växa som helheter genom rörelse.

Upplägg

Kursen utgörs av tre gemensamma träffar hösten 2026:

V 43 onsdag 21 oktober kl. 15:00-17:15 – kursträff 1 
V 45 onsdag 4 november kl. 15:00-17:15 – kursträff 2
V 47 onsdag 18 november kl. 15:00-17:15 – kursträff 3

  1. Skapa & leda aktiviteter
    Innehåll:
    – Nulägesanalys – traditionella rörelsefrämjande insatser och vad vi måste göra annorlunda
    – Introduktion till nya helhetsperspektivet på rörelse som physical literacy står för
    – Riktlinjer för hur man kan skapa och leda roliga och meningsfulla rörelseupplevelser
    – Start hemuppgift ”Värdera och utveckla en rörelseaktivitet”
  2. Miljöutformning för rörelse
    Innehåll:
    – Omvärldsspaning – vanligt förekommande rörelseerbjudanden i offentliga miljön
    – Att respektera och möta människors olika intressen, färdighetsnivåer och andra förutsättningar
    – Kvaliteter för utvecklande och inkluderande rörelsemiljöutformning
    – Start hemuppgift ”Värdera och utveckla en rörelsemiljö”
  3. Strategiskt påverkansarbete
    Innehåll:
    – Physical literacy som utgångspunkt för sektorsövergripande samverkan
    – Hitta förtröstan och bra vägar framåt med förändringsteorin ”Diffusion of innovations”
    – Att förstå och adressera underliggande rotorsaker i stället för ytliga symptom
    – Liveövning ”Alla våra goda skäl”

Bakgrund

Kursen tar avstamp i utmaningarna som uppstår när många börjar inse och förespråka vikten av fysisk aktivitet för bättre hälsa – samtidigt som tonaliteten och argumentationen blir allt mer instrumentell och endimensionell. Ett överdrivet fokus på att uppnå ett visst antal minuter och steg per dag av fysisk aktivitet riskerar att avhumanisera människor eftersom det förbiser kritiska kvalitetsaspekter som kan vara direkt avgörande för chanserna till bra eller dåliga deltagarupplevelser – vilket är just det som i förlängningen kan skapa inre värdering av rörelse och vilja att komma tillbaka för mer.

Utgångspunkten är helt enkelt att fysisk aktivitet inte är roligt och meningsfullt per automatik. 

Det sammantagna utbudet av ”rörelseerbjudanden” som tillgängliggörs i individers vardagsliv måste avsiktligt utformas för att passa olika typer av intressen, färdighetsnivåer och andra förutsättningar. Först när alla har lika bra chans att upptäcka, använda och bli accepterade för sina unika och högst personliga rörelseintressen får vi ett rörelsefrämjande samhälle. För att bättre förstå individers inre förutsättningar och de yttre miljöfaktorer som har betydelse för människors aktiva deltagande (eller inte) använder vi ”physical literacy” som socialt innovationsverktyg. 

”Rörelsemöjliggörares förståelse för och förmåga att medvetet reglera kvalitetsaspekter som t.ex åskådareffekten, deltagarnas grad av självbestämmande och externa uppgiftsfokus är helt avgörande för chanserna till bra eller dåliga deltagarupplevelser.”
– Grim Jernudd, utbildningsledare & metodutvecklare, Change the game

Kursen syftar till att stärka deltagares förmåga att värdera, förespråka och skapa förutsättningar för roliga och meningsfulla rörelseupplevelser. Under kursens gång analyseras både befintliga tillvägagångssätt och nytänkande lösningsförslag. Här får du chans till kunskapspåfyllnad som förstärks genom utbyten med andra likasinnade deltagare så väl som genom löpande tillämpning på olika typer av vanligt förekommande – av olika skäl anmärkningsvärda – rörelseerbjudanden i vår omgivning. 

Smakprov på kursens innehåll av vår utbildningsledare, Grim Jernudd (1:30 min)

Lärandemål

Kursen ger dig:

  • Förståelse för den värdsuppfattning och människosyn physical literacy-perspektivet står för
  • Ökad förmåga att värdera, förespråka och skapa kvalitativa rörelseerbjudanden (aktiviteter & miljöer)
  • Ökad förmåga att identifiera, engagera och samarbeta med relevanta nyckelaktörer
  • En uppsättning goda skäl till kvalitativa rörelseerbjudanden utifrån olika systemnivåer och hållbarhetsperspektiv

Efter kursen erhålls ett personligt kursintyg.

Kursledare

Grim Jernudd, utbildare och metodutvecklare på Change the game, med stöttning av gäster som stärker upp med sin expertis i de relevanta ämnesfrågorna. Mer om Grim här >

Anmälan

Anmälan via detta formulär >
Early bird-pris gäller t.om DATUM MÅNAD!
Anmälan stänger DATUM MÅNAD. Det finns 20 platser – först till kvarn får vara med. 

( PRISTABELL )

Priserna är exkl. moms, betalning via faktura.


Change the games öppna utbildningar anordnas av Change the game utbildning AB som ägs av Stiftelsen för rörelserikedom. Kolla in hela utbudet här >

Öppna onlineutbildningar

Info & anmälan

Senaste avsnitten i vår podd:
Rörelserevolutionen

Kolla in

Skina som de borde:
Nytt utvecklingsprogram

Kolla in