Få röra sig som de borde


Utvecklingsprogrammet pågår under september-december 2026.
För rörelsemöjliggörare på fem geografiskt spridda platser i Sverige: Umeå/Västerbotten, Sundsvall, Nyköping/Sörmland, Kungsbacka och Lidköping/Västra Götaland. Genomförs i samverkan med befintliga lokala rörelsenätverk.

Programmet utbildar och coachar minst 20 aktivitetsledare från tex skola, förskola, föreningsliv, hälso/sjukvård och LSS-verksamhet – som aktiverar barn och unga i socioekonomiskt utsatta familjer, med funktionsvariationer och/eller på landsbygd. Ledarna ges ett helhetsperspektiv på vad som gör en  rörelseupplevelse meningsfull och värdefull – och praktiska designprinciper för att anpassa aktiviteter utifrån fysiska, sociala, kreativa och psykologiska dimensioner. Programmet bygger på fem års beprövad praktik i norra Sverige. 

Så här går det till

Deltagande team (helst minst 2 personer från en verksamhet) erbjuds:

  • Kunskapspåfyll kvalitetsaspekter för rörelseupplevelser – varför de är viktiga och hur de kan hjälpa en värdera, skapa och leda aktiviteter som utvecklar inre förmågor.
  • Idé- och erfarenhetsutbyten med övriga team i programmet.
  • Stöttning i utforskandet av ovan nämnda perspektivens tillämpning och relevans för den egna verksamheten utifrån fyra centrala utvecklingsfrågor.
  • Hjälp att sprida och visa upp teamets framgångar, lärdomar och exempel.

Tidplan

Utbildningsledare och expertstöd:
Utbildning och stöttning av deltagare: Change the game (Grim Jernudd och Tom Englén m fl) i samverkan med lokala utbildare.
Expertstöd: Research Center for Human Potential (Emmanuel Bochud m fl) och Fredrik Lindencrona (leg. psykolog och forskningsansvarig Inner Development Goals)

Vill du veta mer?

Välkommen på digital infoträff den 14 augusti kl 15.00-15.45
Kontakta gärna oss på hej@change-the-game.se eller passande lokal kontaktperson:

Ansökan och urval

Ansök här >
Ansökan senast 20 augusti. Antagningsbesked senast 31 augusti.
Utvecklingsprogrammet ordnas av Change the game i samverkan med Kungsbacka kommun, Make a move Västra Götaland, Region Sörmland, RF-SISU Västerbotten, Sundsvall kommun. Representanter från dessa organisationer utgör en projektgrupp som gör ett urval bland ansökningarna till programmet. I urvalet strävar de mot att anta team med geografisk spridning i landet, som arbetar inom lokal prioriterade verksamheter och som aktiverar barn och unga i socioekonomiskt utsatta familjer, med funktionsvariationer och/eller på landsbygd.

Tidigare utvecklingsprogram

Vi på Change the game har sedan 2020 gjort fem utvecklingsprogram utifrån detta upplägg och metodik för spridning av idéer.
Här kan du läsa mer om hur det gått till och om de deltagande teamens arbete >

Vanliga frågor

Hur mycket behöver man kunna om rörelsepedagogik, ledarskap eller psykologi för att vara med?
Det är en fördel, men inget krav. Titta gärna på dessa inspelade presentationer:
Introduktion till physical literacy (30 min) >

Måste man på förhand veta vilken idé eller del av sin verksamhet man vill utveckla ?
Nej. Det enda som krävs är att du delar vår vision > och är aktiv inom en organisation.

Kan man vara med och skapa en lösning för något man redan börjat utveckla?
Ja det går bra!

Spelar det någon roll vart man bor eller verkar?
Programmet vänder sig till aktörer som verkar i Umeå/Västerbotten, Sundsvall, Nyköping/Sörmland, Kungsbacka eller Lidköping/Västra Götaland.

Kostar det något att vara med?
Alla som blir antagna och som är verksamma i en ideell organisation eller inom offentlig verksamhet i Västerbotten deltar kostnadsfritt.


”Få röra sig som de borde” ordnas av Change the game i samverkan med Kungsbacka kommun, Make a move Västra Götaland, Region Sörmland, RF-SISU Västerbotten, Sundsvall kommun och Research Center for Human Potential.

Öppna onlineutbildningar

Info & anmälan

Senaste avsnitten i vår podd:
Rörelserevolutionen

Kolla in

Skina som de borde:
Nytt utvecklingsprogram

Kolla in