Change the game intog scenen på Move Congress i Köpenhamn  

I slutet av oktober samlades runt 900 deltagare från mer än 60 länder i Köpenhamn för Move Congress. Grim Jernudd, utbildare och metodutvecklare på Change the game, hade den stora äran att moderera och leda två av konferensens pass.
 Jag var helt star-struck av stjärnorna jag delade scen med. 

MOVE Congress var den tolfte i ordningen och ägde i år rum på Tivoli Congress Center i den danska huvudstaden Köpenhamn. Fokus låg på kunskapsutbyte och goda exempel från Danmark och resten av världen. Det fanns över 800 yrkesverksamma på plats, de kom från såväl hälso- och idrottsområdet som från utbildnings-, stadsplanerings- och miljösektorn, men det fanns även flertalet politiker på plats.

– De jag delade scen med är idoler som drivit utvecklingen av rörelserika samhällen i absolut framkant sedan jag som universitetetsstudent först blev nyfiken på Physical Literacy för sisådär sju år sedan, berättar Grim Jernudd. Det var verkligen lärorikt och ett privilegium att få utforma dessa utbildningspass tillsammans med dem! 

Ingen linjär utveckling
Något av det Grim Jernudd, och Tom Englén, verksamhetsledare på Change the game som också deltog på konferensen, tog med sig var insikten att vi inte längre kan göra enskilda insatser för att lösa enskilda problem. Vi behöver söka målsynergier och bli bättre på att förklara hur det vi gör bidrar till flera viktiga samhällsutmaningar samtidigt. Samhällsaktörer från olika sektorer behöver en neutral och gemensam plattform för frågor som berör invånares relation till rörelse (Physical Literacy) som positionerar frågan i sammanhang jämsides med alla andra viktiga hälsorelaterade faktorer och beslut (ofta kallat Health Literacy) som individen dagligen hanterar. Ämnesområdena är djupt sammanflätade och ömsesidigt beroende, men adresseras ofta separat. Det kräver att vi accepterar att vi rör oss i ett komplext och föränderligt landskap, där gamla arbetssätt – som att avgränsa, kontrollera och förutse en linjär utveckling – inte längre fungerar.

– Många experter som deltog i panelsamtalen var också rörande överens om att man inte kan anklaga individen som lever ett ohälsosamt eller inaktivt liv om man inte också tillhandahåller tränade ledare och kvalitativa platser och program i samhället som kan stötta och rusta dessa individer med viktiga färdigheter och kunskaper som underlättar deras deltagande, säger Grim Jernudd.


Nytt blir snabbt gammalt
–Vi försökte utforma passen med insikten att så fort man uppfinner något nytt blir det gammalt, fortsätter Grim Jernudd. Andra experter på ämnet kommer omedelbart kunna se andra sätt att göra det du skapat bättre. Det kändes viktigt med ödmjukhet och öppenhet för gemensamt lärande och samskapande. Det finns många likheter mellan det här utvecklingsarbetet och den ryske kemisten Dmitri Mendeleevs arbetssätt i framtagandet av det periodiska systemet 1869. Han lämnade avsiktligt luckor i systemet för element som inte upptäckts ännu.

Från Change the games perspektiv saknades ibland insikten om hur viktigt det är att erbjuda kvalitativa rörelseupplevelser, som verkligen matchar individers intressen och behov. Utan den insikten, och en slags mer av samma-mentalitet, riskerar vi att förstärka klyftan mellan de som gillar rörelse och de som inte gör det, och då bidrar våra ansträngningar inte till en god och jämlik hälsa.

”Vi är på rätt väg”
– Även om vi saknade vissa delar i programmet var det sammantaget en väldigt stärkande bekräftelse på att vi inom Change the game har kommit väldigt långt i att utveckla och använda Physical Literacy som ett verktyg för att stärka hela människan, säger Tom Englén, verksamhetsledare på Change the game. Vi kan med vår långa erfarenhet från allt vi gjort hemma i Umeå och Sverige nu bidra på scen tillsammans med flera av världens främsta auktoriteter inom området, vilket förstås stärker oss i vår övertygelse om att vi verkligen är på rätt väg.

– Ministern som höll inledningsanförandet sade skämtsamt ”we should start every government meeting like this” efter det inledande rörelsepasset, berättar Grim Jernudd. Och det tycker jag verkligen att de borde. Att komma i kontakt med sig själv och sina medmänniskor genom rörelse är ett effektivt sätt att öka chanserna att alla bidrar med öppet sinne och öppet hjärta. Det kändes väldigt bra att få vara med att sprida det budskapet i Köpenhamn på Move Congress.

Övriga medverkande var:

  • Dr Kristine Sørensen, Founding Director, Global Health Literacy Academy
  • Charlie Crane, Head of Children and Young People Policy, Sport England
  • Drew Mitchell, Chief Executive Officer, Sport for Life (CAN)
  • Dr Amit Malik, International Adviser and Trustee, International Physical Literacy Association
  • Dr Dean Kriellaars, Neuroscientist, Research Centre for Human Potential

Vill du läsa mer om Move Congress (som arrangeras av International Sport and Culture Association) kan du besöka deras webbplats >

Projektet Moving for health (EU-finansierat)som pågått i två år föranledde dessa pass. Change the game medverkade i projektet tillsammans med aktörer från flera länder 🇩🇰 🇪🇸 🇵🇹 🇸🇮 🇱🇺 och materialet med bl a vetenskapligt underlag, framgångsexempel och ett träningsverktyg finns att kika på via denna länk.

Vill du lära dig mer om Physical Literacy och kvalitativa rörelseupplevelser kontakta oss så berättar vi mer >

Vill du hålla dig uppdaterad kring Change the game? Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.

Öppna utbildningar
Online våren 2026

Info & anmälan

Senaste avsnitten i vår podd:
Rörelserevolutionen

Kolla in

Senaste nytt från Change the game

Kolla in